IDEEA - PROIECT COLABORATIV PENTRU STUDENTI

Consorțiul IDEEA lansează un nou proiect colaborativ pentru studenții din domeniul ingineriei, cu aplicații practice de CAD.
Detaliile proiectului sunt prezentate pe site-ul https://ideea. network/

Obiectivul IDEEA este de a contribui la dezvoltarea competențelor și abilităților viitorilor ingineri și designeri în noile tehnologii, relevante pentru mobilitate, dezvoltare de produs și noul concept de industry 4.0.

IDEEA este o organizație non-profit, creată de instituții de educație și companii axate pe cercetare, cu misiunea angajată să contribuie la:

• dezvoltarea educației și cercetării în domeniul noilor tehnologii;
  • transformarea cercetării din universități în laboratoare primare pentru mediul industrial, să experimenteze, să rezolve și să dezvolte noi metode de analiză și simulare a proceselor;
  • promovarea proiectării și ingineriei colaborative în echipe globale.

Desfășurarea proiectului va cuprinde, în principiu, următoarele etape:

• Înscrierea pe site-ul organizației a studenților;
  • Crearea echipelor internaționale (membrii echipelor vor fi din universități din minim trei continente);
  • Primirea temei;
  • Realizarea temei (un model CAD) în echipă, cu ajutorul noilor tehnologii de comunicare;
  • Prezentarea rezultatelor la organizatorul etapei finale (2020 -University of Wuppertal).

Persoana de contact
Prof.dr.ing. Silviu Butnariu (butnariu@unitbv.ro)