Către Industria 4.0: explorarea inovațiilor în educație și cercetare la UNITBV în cadrul proiectului european NeedEDU4.0

3-7 iunie 2024

Universitatea Transilvania din Brașov a găzduit, în perioada 3 - 7 iunie 2024, vizita de studiu a delegației constituite din reprezentanți ai Universității Tehnice a Moldovei, Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul, Universității din Aachen, Germania, companiei Fritz Dräxlmaier GmbH & Co. KG din Germania și ICS DRA Dräxlmaier Automotive SRL din Republica Moldova, toți membri ai consorțiului proiectului "Enhancing Mechanical Engineering Education in Moldova for Industry 4.0" (NeedEDU4.0), acord de grant 101128623, ERASMUS-EDU-2023-CBHE-STRAND-2, finanțat cu sprijinul Comisiei Europene.

Programul vizitei de studiu a fost variat și consistent, iar activitățile proiectate au facilitat achiziționarea de experiențe inedite, necesare pentru buna implementare a proiectului NeedEDU4.0. Pe lângă prezentarea generală a ofertei de programe de studii în domeniul ingineriei mecanice/ auto/ industriale a Universității  Transilvania din Brașov, cu accent pe cinci programe de studii de masterat relevante pentru colegii de la universitățile din Republica Moldova („Simulare și testare în inginerie mecanică” „Metode practice integrate pentru ingineria sistemelor de propulsie”,  „Inginerie virtuală în design auto”, „Sisteme mecatronice pentru industrie și medicină”, „Ingineria proceselor avansate de fabricație”), membrii consorțiului proiectului NeedEDU4.0 s-au familiarizat cu elemente referitoare la proiectarea, implementarea și asigurarea calității programelor de studii, precum și cu aspecte privind digitalizarea procesului de educație. Vizita la Institutul de cercetare al UNITBV și la  compania Dräxlmaier Codlea au constituit alte experiențe interesante referitoare la variatele tehnologii adaptate la industria 4.0 respectiv la preocupările de cercetare existente în domeniile specifice acestei industrii.

Toate acestea au facilitat discuții interesante și utile cu privire la rezultatele învățării și a conținuturilor asociate programului de masterat ce urmează a fi realizat, în comun, de Universitatea Tehnică a Moldovei, Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți și Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul, în cadrul proiectului NeedEDU4.0